Local film dominating in AMAA Awards

Local film, Five Fingers For Marseilles has bagged numerous award nominations at this year’s African Movie Academy Awards.

The African film industry will have all eyes and ears over at Kigali Rwanda in September, where the award show will be taking place.

Now in its 14th edition, the awards aim to celebrate and recognise the excellence of professionals in the African film industry. 

Five Fingers is nominated for nine awards including OUSMANE SEMBENE Award for Best Film in an African Language, Award for Achievement in Production Design, Achievement in Costume Design, Award For Achievement In Make-Up, Award For Achievement In Cinematography, Award For Achievement In Screenplay, Award For Best Film going head to head with another local film, Siembamba. 

Vuyo Dabula, lead actor of the film is also nominated for Best Actor In A Leading Role.

Other Mzansi films nominated include documentaries, Winnie, When Babies Don’t Come, We Came In Sprint Carts, animated film Belly Flop and comedy The Adventures Of Supermama.

Full list of nominations below: 

OUSMANE SEMBENE Award for Best Film in an African Language

  • Mansoor – Nigeria
  • Five Fingers For Marseilles – South Africa
  • Icheke Oku – Nigeria
  • Agwaetiti Obiuto – Nigeria
  • Nyasaland – Malawi
  • Tunu – Tanzania

Award for Best Documentary

  • Bigger Than Africa – Nigeria/USA
  • Winnie – South Africa
  • Boxing Libreville – Gabon
  • Silas – South Africa/Kenya
  • When Babies Don’t Come – South Africa
  • Uncertain Future – Burundi
  • We Came In Sprint Carts – South Africa

Award For Best Film

  • Isoken – Nigeria
  • Five Fingers For Marseilles – South Africa
  • In My Country – Nigeria
  • The Blessed Vost– Algeria
  • Cross Roads – Nigeria
  • Road to Sunshine – Malawi
  • Siembamba – South Africa
  • Hotel Called Memory – Nigeria
  • Sidechic Gang – Ghana
  • Lost Café – Kenneth Gyang

Award For Best Actor In A Leading Role

  • Vuyo Dabula – Five Fingers For Marseille
  • Richard Mofe Damijo – Cross Roads
  • Sam Dede – In My Country
  • Sani Bouajla – The Blessed Vost
  • OC Ukeje – Potato Potahto
  • Chris Attoh – Esohe
  • Oros Mampofu – Lucky Specials
  • Frank Donga – Hakkunde

Award For Best Actress In A Leading Role

  • Kate Henshaw- Roti
  • Reine Swart – Siembamba
  • Okawa Shaznay –In My Country
  • Dakore Egbuson – Isoken
  • Nana Ama McBrown, Lydia Forson and Sika Osei – Sidechic Gang
  • Mariam Phiri – The Road To Sunrise
  • Tunde Aladese – Lost Café
  • Joselyn Dumas – Potato Potahto

Award For Best First Feature Film By A Director

  • My Mothers Story –Flora Suya- Malawi
  • Ogwuetiti Obiuto – Onyeka Nwelue – Nigeria
  • Five Fingers for Marseilles– Michael Mathews- South Africa
  • Isoken – Jadesola Osiberu- Nigeria
  • 18 Hours – Njue Kevin – Kenya
  • Banana Island Ghost – BB Sasore- Nigeria
  • The Blessed Vost – Sefia Djama – Algeria

Award For Best Director

  • Frank Rajah Arase – In My Country
  • Safia Djama- The Blessed Vost
  • Oluseyi Siwoku – Cross Roads
  • Shemu Joyah- Road to Sunshine
  • Darrell Roodt- Siembamba
  • Akin Omotosho- Hotel Called Memory
  • Peter Kofi Sedufia – Sidechic Gang
  • Kenneth Gyang- The Lost Café

EFERE OZAKO award for Best Short Film

  • Dem Dem – Senegal/Belgium
  • Zenith – Cameroun/USA
  • It Rains on Ouga – Burkina Faso
  • In Shadows – Kenya
  • Coat of Harm – Nigeria
  • Tikitat Soulima – Morocco
  • Nice, Very Nice – Algeria
  • Visions (Shaitan, Buruja, Brood) – Nigeria
  • Fallou – Senegal
  • Still Water Runs Deep – Nigeria/USA

Award for Best Animation

  • Group Photo – Nigeria
  • Belly Flop – South Africa
  • Untitled – Ghana
  • Crush– Nigeria

MICHAEL ANYIAM OSIGWE Award for Best Film by an African living abroad

  • Minister – Nigeria/Italy
  • Alexandra – Nigeria/USA
  • Low Lifes And High Hopes – Nigeria/Austria

Award for Best Diaspora Short

  • Torments of Love (Guadeloupe)
  • Baby Steps (USA)
  • Intercept (USA)

Award for Best Diaspora Documentary

  • Evolutionary Blues (USA)
  • Barrows: Freedom Fighter (Barbados)
  • Sammy Davis Jr. – I’ve Got To Be Me (USA)

Award for Best Diaspora Narrative Feature

  • Angelica (Puerto Rico)
  • Love Jacked (Canada)
  • Charlie: La Vie Magnifique Charlie (USA)

Award for Achievement in Production Design

  • Kada River
  • Five Fingers For Marseille
  • Tatu
  • In My Country
  • Cross Roads

Achievement in Costume Design

  • Icheke Oku
  • Cross Roads
  • Esohe
  • Five Fingers For Marseille
  • Isoken

Award For Achievement In Make-Up

  • Siembamba
  • Icheke Oku
  • Five Fingers For Marseille
  • Esohe
  • The Road To Sunshine

Award For Achievement In SoundTrack

  • The Road To Sunshine
  • Tatu
  • Hotel Called Memory
  • Isoken
  • Siembamba

Award For Achievement In Visual Effect

  • Siembamba
  • Icheke Oku
  • Lucky Specials
  • Esohe
  • Kada River

Award For Achievement In Sound

  • The Lost Café
  • The Road To Sunshine
  • Hotel Called Memory
  • Pop Lock ‘N’ Roll
  • Sidechic Gang

Award For Achievement In Cinematography

  • The Road To Sunshine
  • Five Fingers For Marseille
  • The Lost Café
  • The Blessed Vost (Les Bienheureux)
  • Siembamba

Award For Achievement In Editing

  • Hotel Called Memory
  • Pop Lock ‘N’ Roll
  • Lucky Specials
  • The Blessed Vost (Les Bienheureux)
  • Siembamba

Award For Achievement In Screenplay

  • The Women
  • Potato Potahto
  • Ojukokoro
  • Five Fingers For Marseille
  • Hakkunde
  • The Lost Café

Ayiam Osigwe Foundation Award For Best Nigerian Film

  • Cross Roads
  • In My Country
  • Isoken
  • Hotel Called Memory
  • Ojukokoro
  • Lost Café
  • Icheke Oku

Award For Best Young/Promising Actor

  • Patrick Dibuah – Banana Island Ghost
  • Austin Enabulele – In My Country
  • Cindy Sanyu – Bella
  • Anine Lansari – The Blessed Vost (Les Bienheureux)
  • Maurice Paige – Pop Lock ‘N’ Roll
  • Nichole Ozioma Banna – Icheke Oku
  • Zainab Balogun – Sylva

Tony Elumelu Award For Best Comedy

  • Sidechic Gang – Ghana
  • Banana Island Ghost – Nigeria
  • The Adventures Of Supermama – South Africa
  • Koko: The Box TV – Nigeria

Award For Best Actor In A Supporting Role

  • Seun Ajayi – Ojukokoro
  • Lionel Newton – Pop Lock ‘N’ Roll
  • Akah Nani – Banana Island Ghost
  • Richard Lukunku – Lucky Specials
  • Gideon Okeke – Cross Roads

Award For Best Actress In A Supporting Role

  • Sika Osei – In Line
  • Sivenathi Mabuya – Lucky Specials
  • Rahama Sadau – Hakkunde
  • Toyin Abraham- Esohe
  • Joke Silva – Potato Potahto

 

The post Local film dominating in AMAA Awards appeared first on GQ South Africa.